chinskamedycyna.wroclaw


Idź do treści

Najczęściej zadawane pytania

Artykuły

hhh

Na czym polega zabieg akupunktury?

Akupunktura polega na nakłuwaniu punktów biologicznie aktywnych na meridianach akupunkturowych, znajdujących się na całym ciele, w celu przywrócenia równowagi energetycznej w organizmie. Dodatkowo stosuje się niekiedy bańki, moxę- cygaro z piołunu chińskiego oraz Gua-Shę (na zdjęciu poniżej).
hhhJak wygląda stosowanie moxy?

Moxą nagrzewamy punkty akupunkturowe z odległości 0,5cm do momentu odczucia przez pacjenta wniknięcia ciepła. Zazwyczaj stosujemy moxę przy wkłutych igłach, niekiedy bez igieł.
Czy akupunktura jest bolesna?

Obecnie dysponujemy igłami, które umożliwiają prawie bezbolesne ich wprowadzenie. Pacjent powinien poczuć tzw. odbicie, czyli rozpieranie, prąd, w każdym nakłutym punkcie, co może być nieprzyjemne, a u osób z niskim progiem bólu odbierane jako bolesne. W przypadku braku odbicia, manipulujemy igłą do momentu jego uzyskania.


Jak wyglądają igły akupunkturowe i ile igieł stosuje się przy jednym zabiegu?

Stosujemy igły stalowe, jednorazowe, o wymiarach: 0,3/40mm, 0,25/15mm, 0,22/20mm oraz plastry z igłami semipermanentnymi o wymiarach 0,2/1mm, które umieszczamy na uchu pacjenta na kilka godzin lub dni. Długość i grubość igły uzależniona jest od nakłuwanego miejsca i kondycji pacjenta. Przy jednym zabiegu stosuje się nie więcej niż 15 igieł, zazwyczaj 8-12.


Jak długo trwa zabieg?

Pierwsze spotkanie podczas, którego przeprowadzamy diagnostykę i ustalamy tzw. wzorzec patologii według chińskich zasad, trwa ok. 30 min, kolejne spotkania ok. 20min. Sam zabieg trwa 5-10min. Wykonywany jest on w pozycji leżącej lub siedzącej w zależności od położenia nakłuwanych punktów. W trakcie spotkań w razie potrzeby udzielamy porad dietetycznych oraz instruktażu z zakresu akupresury (zabiegi do wykonywania w domu).


Jakie są przeciwwskazania do stosowania akupunktury?

Główne przeciwwskazania to: hemofilia, bardzo niski próg bólu, lęk przed igłami, a także niektóre choroby psychiczne.

Jakie są wskazania do stosowania akupuktury?

Wskazania do stosowania akupunktury obejmują wiele grup powszechnie występujących w dzisiejszych czasach schorzeń.
W związku z praktycznie zerowym ryzykiem skutków ubocznych i z drugiej strony wciąż rosnącą liczbą potwierdzonych przypadków skuteczności tej metody, liczba wskazań cały czas rośnie.
Należą do nich: dolegliwości bólowe związane z układem ruchu, w tym bóle pochodzenia szkieletowego, mięśniowego oraz stawowego, zespoły przeciążeniowe (m.in. zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty i golfisty), zespoły bólowe odkręgosłupowe (m.in. rwa kulszowa, dyskopatie), stany pourazowe, problemy z zakresu ginekologii i położnictwa (w tym zaburzenia miesiączkowania, bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, upławy, łagodzenie objawów menopauzy, problemy z zajściem w ciążę, dolegliwości występujące w trakcie ciąży i pomyślny przebieg porodu), schorzenia neurologiczne takie jak nerwobóle, migreny, porażenia nerwu twarzowego oraz trójdzielnego, problemy urologiczne jak zapalenie pęcherza, zaburzenia czynności nerek, nietrzymanie i zatrzymanie moczu, zapalenie gruczołu krokowego, nadwaga oraz pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zaburzenia hormonalne: m.in. niedoczynność i nadczynność tarczycy, dolegliwości związane z układem pokarmowym: biegunki, zaparcia, nudności i wymioty, zgaga, problemy dermatologiczne: egzemy, trądzik, zapalenie skóry, blizny, choroby cywilizacyjne jak nadciśnienie, cukrzyca, astma, alergie, choroby sercowo-naczyniowe, problemy laryngologiczne takie jak zapalenie zatok, nieżyt nosa, zapalenie migdałków, szumy uszne, bóle gardła, patologie odporności, m.in. częste infekcje oraz przeziębienia, nerwice, stany lękowe, depresje, bezsenność, uzależnienia


Jak długo trwa kuracja?

Kuracja obejmuje 9-11 zabiegów wykonywanych na początku zwykle 2 razy w tygodniu, potem raz w tygodniu. W przypadkach nagłych, o krótkiej historii, kuracja może być skuteczna po wykonaniu 1-3 zabiegów. W przypadku chorób przewlekłych, z jakimi często mamy do czynienia, kuracja trwa dłużej, a pełny jej efekt może zaobserwować z pewnym opóźnieniem (1-1,5 miesiąca od skończenia kuracji).Opracowała Halina i Anna Gruszewska


Powrót do treści | Wróć do menu głównego